Domácí zmrzlina

Jak vybrat zmrzlinovač

P

PPři nákupu zmrzlinovače pro výrobu domácí zmrzliny je důležité vědět, kolik jí budete chtít připravovat. Jednoduché zmrzlinovače bez chladicí jednotky zvládnou udělat jen jednu várku zmrzliny denně, přístroje s vlastní chladicí jednotkou umí jednu várku za druhou. Oba typy mají své výhody a nevýhody.

Zmrzlinovač bez chladicí jednotky má jednu velkou nevýhodu. Je závislý na mrazáku. Jeho hlavní součástí je totiž dvojstěnná nádoba s chladicím médiem, která do sebe v mrazáku naakumuluje potřebný chlad. Teprve pak v ní lze zmrzlinu připravit. Cena těchto strojků začíná už pod tisícem korun.

Zmrzlina se dá vyrobit také s kuchyňským robotem, lze-li k němu dokoupit jako příslušenství chladicí misku. Ta se také dává do mrazáku, ideálně na 24 hodin. Vzhledem k tomu, že výška nádoby se pohybuje od 12 do 19 centimetrů a průměr od 18 do 24 centimetrů, doporučujeme si nejprve změřit, jestli se do vašeho mrazáku vůbec vejde. Pořizovací cena chladicí misky pro kuchyňské roboty začíná zhruba na 1800 korunách a k tomu je ještě třeba připočítat cenu samotného robotu.

Naproti tomu zmrzlinovače s vlastní chladicí jednotkou nepotřebují pro přípravu zmrzliny už žádný další přístroj, vše zvládnou sami. Umíchání zmrzliny v nich však trvá zhruba dvakrát déle a ze srovnání spotřeby elektrické energie vycházejí hůř. Zmrzlinovače bez chladicí jednotky mají totiž při výrobě zmrzliny natolik nízkou spotřebu, že pracují téměř zadarmo.

Oba typy zmrzlinovačů umí udělat dobrou zmrzlinu, ale z jejich vzájemného srovnání vycházejí lépe ty s vlastní chladicí jednotkou. Zmrzlina, sorbet nebo zmražený jogurt byly až na drobné výjimky vysoce kvalitní. Cena těchto přístrojů se pohybuje v řádech tisíců korun.