Jak na čokoládu

Polevy a čokolády

Několik informací o pravé čokoládě

Skladování čokolády:

Čokoláda je citlivá na vlhkost, pachy a vůně (snadno je přejímá) a v kontaktu se vzduchem a světlem dochází k oxidaci čokolády. Čokoláda by měla být chráněna před světlem a vzduchem a měla by být skladována na suchém a chladném místě, při konstantní teplotě mezi 12 a 20 ° C. Vždy je nutno zajistit, aby obal sloužící k ukládání čokolády byl správně uzavřen.

Rozpouštění čokolády:
Čokoláda by měla být rozpouštěna pokud možno při teplotě v rozmezí 40 a 45 ° C. Čokoláda by nikdy neměla být umístěna v přímém kontaktu se zdrojem tepla - například v kastrolku na vařiči. Čokoládu přednostně rozpouštíme v temperovači nebo ve vodní lázni nastavené tak, aby čokoláda dosáhla v celém objemu rovnoměrné teploty mezi 40 a 45 ° C. To je ideální teplota pro začátek temperování čokolády. Při rozpouštění čokoládu pravidelně mícháme. Při překročení teploty 55°C může čokoláda začít houstnout a hrudkovatět.

Tekutost čokolády:

Jednotlivé čokolády jsou označeny určitým počtem kapiček a to v závislosti na tekutosti čokolády od jedné do pěti kapiček:

tekutost 1

tekutost 2

tekutost 3

tekutost 4

tekutost 5

Jedna kapička znamená nejhustší čokoládu a pět kapiček znamená nejvíc tekutou čokoládu. Tekutost čokolády nejvíce ovlivňuje obsah kakaového másla. Čím více obsahuje kakaového másla, tím je čokoláda tekutější.

Použití čokolády:

S tekutostí čokolády souvisí její použitelnost. V níže uvedené tabulce jsou popsány nejčastější použití čokolády v závislosti na tekutosti čokolády.

 

Tabulka použití čokolády

Jak poznat kvalitní čokoládu?

Opravdu kvalitní čokoláda má vysoký podíl kakaové sušiny, nejméně 70%. Ve složení je na prvním místě kakaové máslo, kakaový prášek a čokoláda je slazena nejlépe třtinovým cukrem nebo sirupem z agáve a často obsahuje rozemletou vanilku. Bohužel, i „nejluxusnější čokolády“ v našich marketech mají na prvním místě tzv. kakaovou hmotu, v tom lepším případě, v horším případě převažuje cukr a mléčný nebo rostlinný tuk. Netřeba ani dodávat, že taková čokoláda, kde cukr a mléčný tuk jsou zastoupeny ve velké míře, je pro zdraví pohroma. Naopak opravdová čokoláda, je cenným zdrojem hořčíku, flavonoidů a má protirakovinotvorné účinky. Nezastupitelným ukazatelem chuti je pak druh kakaovníku.

Bílá čokoláda?

Je pravda, že bílá čokoláda by správně neměla být jako čokoláda označována, neobsahuje totiž kakaový prášek, ovšem má kakaové máslo, které se získává z kakaovníku. Bílá čokoláda by měla obsahovat alespoň 20% kakaového másla a dále sušené mléko a cukr. Bílá čokoláda bývá často doplněna praženými mandlemi nebo praženými kávovými boby, rozmarýnem a tymiánem nebo malinami.

Hořká čokoláda: Čokoláda od 50% obsahu kakaa je už považována za hořkou. Kvalitní hořká čokoláda sama o sobě obsahuje lehké podtóny jako jsou lékořice, káva, květinovo ovocný tón. Stejně jako u vína i zde můžete rozlišovat nepřeberné množství chutí a dozvuků. Mléčná čokoláda pak vynikne s karamelem a kondenzovaným mlékem.