Jana Tichá

1. Sněhové koule:
3 a 1/4 hrnku dětských piškotů, 3/4 hrnku mouč. cukru, 3/4 hrnku kakaa, 1,5 hrnku vlaš. ořechů, 1/2 hrnku rumu, 3 lžíce medu

Piškoty rozdrtíme válečkem, smícháme s nasekanými nebo mletými ořechy, cukrem, kakaem, medem a rumem. Tvoříme kuličky, které obalujeme v moučkovém cukru.2. Roláda z esíček
1,5 krabice esíček, 150g práškového cukru, 2 lžíce kakaa, vařená silná a vychlazená černá káva.

Náplň: 120g másla, 50 pr. cukru, 1 žloutek

Esíčka nameleme, smícháme s cukrem a kakaem a podle potřeby přilijeme černou kávu. Uděláme vláčné těsto a ihned přikryjeme mikrotenem, aby nevyschlo. Našleháme náplň ze surovin. Těsto vyválíme mezi mikrotenem, natřeme náplní, svineme do rolády a  povrchu posypeme krystalem. Dáme do chladna ztuhnout a pak nakrájíme.


3. Mouřeníny

70g sádla, 70g pr. cukru, 100g hl. mouky, 30g kakaa na vaření
marmeláda

Ze změklého dobrého sádla, cukru, mouky a kakaa vypracujeme těsto. Ze začátku to jde těžko, chce to trpělivost, ale jde to - hlavně nepřidávat další sádlo, cukroví by se rozteklo.
Z těsta tvoříme kuličky, dáme je na plech s přiměřenou vzdáleností od sebe a koncem vařečky do nich uděláme důlek.  Opatrně upečeme (pozor na připálení od spoda - pouze při 150 stupních asi 10 minut) Necháme trochu zchladnout ( horké by se drolily) a uložíme.  Příští den nebo i po delší době naplníme důlky marmeládou.