Něco o čokoládě

Hořká, mléčná, bílá, která je nejlepší?

Jakost čokolády určuje podíl a vzájemný poměr kakaové hmoty a cukru. U pravé (hořké) se obsah kakaa pohybuje od 35 do 99 %, u mléčné, doplněné sušeným mlékem a vanilkou, mezi 18 a 55, u bílé kolísá od 18 do 30 %.

V bílé chybí kakaová sušina, zato je v ní karamelizované sušené mléko. Ve všech se jako jediný tuk užívá kakaové máslo, jež v tzv. náhražkových není. Nesmějí se proto prodávat pod názvem čokoláda.

Pravá čokoláda je na polévání a zdobení zpracovatelsky náročná, neboť se musí temperovat. Tedy rozpustit, nechat vychladnout a znovu rozpustit. Pokud se to neudělá, objeví se na ní bílé povlaky nebo je příliš měkká. Na čokoládové dorty i cukroví jsou tedy lepší kvalitní čokoládové polevy.
Je tedy nutné rozlišovat: pravá čokoláda  a čokoládová poleva

ČOKOLÁDA - pravá čokoláda se vyrábí z kakaové hmoty, kakaového másla a cukru. NESMÍ obsahovat jiné tuky. Pokud obsahuje mimo kakaového másla též rostlinné tuky, nejedná se o čokoládu ale čokoládovou polevu. S čokoládovými polevami se pracuje však podstatně snadněji. Vybírejte ty kvalitní. Mezi kvalitní čokoládové poevy určitě patří MASTER MARTINI a NOBEL

Vždy si čtěte složení na šítku. Pokud bude uvedeno "ztužený rostlinný tuk", nejedná se o pravou čokoládu, ale o čokoládovou polevu.