VDOLEČKY - moravské koláčky

Vdolečky z převalovaného těsta

  1. Těsto:

37 dkg másla a 15 dkg hladké mouky  zapracujeme do sebe (dělám to nožem). Udělám z toho bochánek, rozdělím na dva díly a dám do lednice.

  1. Těsto:

Nechám vyjet kvásek: 1/4l mléka, kostka kvasnic , špetka cukru

Utřu: 4 lžíce oleje , 4 hrstky (kostky) cukru , 3 žloutky, (utřít do pěny), pak přidám  40 dkg hladké mouky,    

2 špetky soli a vyjetý kvásek.  Pořádně zpracovat, až těsto tvoří puchýře. Nechám vykynout.

Pak rozdělím na dva díly, každý díl rozválím na čtverec, doprostřed dám ztuhlý bochánek a cípy překryju jako šátek. t.j. pravý horní roh přeložím do středu, pak levý dolní, pak levý horní a pravý dolní. Prostě šáteček, Pozor ať  je bochánek uvnitř dobře zabalený a uzavřený. A na tem bochánek dávám velký pozor celou dobu.  Šáteček opatrně rozválím,  ale fakt opatrně, aby se těsto nikde neprotrhlo a bochánek (máslo) nevyteklo.  Takže válení není ten správný výraz. Nevím jak to říct , ale to těsto prostě „netahat“ , jen to jakoby „poklepu válečkem“ , abych z toho udělala další čtverec. Pak to podélně složím na třikrát: nejdřív jednu třetinu přehnu zprava, pak druhou třetinu z leva.  Takže je z toho takový pruh. A teď zase na 3x. Jednu třetinu přehnu z vrchu, jednu třetinu přes toto ze spodu. Překlopím to misou, aby to neoschlo. (musí být mísa, utěrka je málo) a nechám kynout, ale na chladnějším místě, aby se to máslo v bochánku moc neroztopilo. Necháme kynout 1 hod.  Pak zase „rozválíme“ , zase složíme po třetinách.  Necháme kynout ½ hod. Pak rozválíme asi na 1 cm plát, rádýlkem nakrájíme čtverečky, dáme tvarohovou náplň a zabalíme, Dám na plech a pod utěrkou nechám trochu vykynout,  cca 20 min. Udělám důlek, do něj trochu povidel  a posypky (palcem, ukazováčkem a prostředníčkem vezmu velkou špetku a silně zmáčknu). (té dávám hodně.) Peču v hodně vyhřáté troubě, asi na 230°,  aby se moc nesušily.  Po vytažení pokapu mlékem  a přikryju utěrkou.

Z této dávky je cca 100 kusů malých vdolečků

Kdyby se stalo, že se těsto protrhne a máslo z bochánku bude odkryté(vytíkat), tak toto místo zaprášit moukou a schovat dovnitř – při skládání. A kdyby se to stalo při posledním rozvalování, tak to prostě poskládám ještě jednou , to místečko zaskládám dovnitř a nechám ještě 20 minut kynout.